RTG zębów – wszystko, co musisz wiedzieć

RTG zębów – wszystko, co musisz wiedzieć

RTG zębów – wszystko, co musisz wiedzieć

RTG zęba, inaczej prześwietlenie albo zdjęcie rentgenowskie zęba, to doświadczenie pozwalające zdiagnozować różne stany chorobowe i zapalne kształtujące się wewnątrz zęba oraz dokładnie obejrzeć i uznać strukturę korzeni (kanałów) zębowych.

Na czym liczy RTG zęba?

RTG zęba to badanie radiologiczne polegające na prześwietleniu zęba za pomocą promieni rentgenowskich. Na jego podstawie można uznać stan zębów i tkanki kostnej żuchwy oraz szczęki i stawu skroniowo-żuchwowego. Najczęściej korzysta się RTG zęba w charakterze określenia stanu kości i tkanek poszczególnych zębów oraz korzeni zęba. Zdjęcie RTG zęba pozwala lekarzowi zobaczyć wewnętrzną strukturę zęba i postanowić o podobnym leczeniu.

Kiedy należy wykonać RTG zęba?

Lekarz stomatolog zaleca wykonanie RTG zęba najczęściej w wypadku podejrzenia zaawansowanej próchnicy, w przypadku braku zawiązków zębowych i zębów zatrzymanych, przy założeniu zmian chorobowych i twórz zapalnych przy korzeniach, w obiektu sprawdzenia stanu pozostawionych korzeni, torbieli i przy podejrzeniu zmian o charakterze nowotworowym. RTG zęba wyróżnia się jeszcze przed planowaną ekstrakcją, przed leczeniem kanałowym i przed leczeniem protetycznym (założeniu protezy, koronek lub mostów) oraz przed wszczepieniem implantów i przed założeniem aparatu ortodontycznego. RTG zębów istnieje zarówno badaniem zlecanym, gdy dojdzie do urazu twarzoczaszki – pozwoli ono zauważyć wymiar i rodzaj uszkodzeń. W wybranych przypadkach lekarz zleca badanie pantomograficzne zębów, które ponadto jest zdjęciem rentgenowskim, ale obejmuje całą szczękę i stawy żuchwowo-skroniowe oraz zatok szczękowych, które znane są na samym zdjęciu. Zwykłe RTG zęba to głównie prześwietlenie jednego zęba, lub kilku (do czterech na indywidualnym zdjęciu). Drinkiem z niewiele znanych wskazań do zastosowania RTG zęba jest podejrzenie kamicy ślinianek. Poszukaj: Rtg zębów Szczecin.

Co ważna wykryć na zasadzie RTG zęba?

Nowości w zębach stworzone przez próchnicę oczywiste są na zdjęciu RTG zęba w perspektywy białych plam. RTG zęba pozwala i sprawdzić stan implantów, korzeni zębowych oraz określić wady zgryzu, co jest szczególnie przydatne przed leczeniem ortodontycznym. Na zdjęciu RTG zęba widać także tkanki miękkie osobie i podniebienia, co daje zdiagnozować ewentualne zmiany chorobowe w ostatnich stanowiskach.

No Comments

Post A Comment